Adres: Sklep Gniezno, ul. Zbigniewa Herberta 9

|

tel: 603 967 413

|

e-mail: kolarz@car-bike.pl

|

Godz. otwarcia: poniedziałek: 10:00-14:00 | wtorek-piątek: 10:00-17:00

Rowery MTB

Rowery MTB

  • promocja
  • nowość
  • promocja
  • nowość
  • promocja
  • promocja

Rowery MTB – sprzęt dla najbardziej wymagających użytkowników

Rower MTB to jeden z typów jednośladów, który cieszy się coraz większą popularnością wśród miłośników sportu i górskich wycieczek. Skrót „MTB” pochodzi z języka angielskiego, a jego rozwinięciem jest Mountain Terrain Bike, czyli po prostu rower górski terenowy. Określenie to idealnie oddaje charakter rowerów MTB. Pojazdy tego typu przeznaczone są do jazdy po leśnych ścieżkach, parkach, szutrowych drogach, górskich terenach, a więc niestraszne im są wyboiste i kręte drogi o wymagającej nawierzchni. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z bogatą ofertą naszego sklepu firmy CAR-BIKE. Znajdziesz u nas rowery górskie przeznaczone dla rekreacyjnego rowerzysty oraz profesjonalne rowery MTB o ponadprzeciętnej wytrzymałości i niezwykłych możliwościach. 

Dlaczego warto jeździć na rowerze?

W ostatnich latach rower stał się jednym z najbardziej uniwersalnych środków transportu. Mogą korzystać z niego niemal wszyscy – od najmłodszych po najstarsze osoby. Jakie są jego największe zalety? Przede wszystkim łatwość obsługi, wysoki stopień bezpieczeństwa i niesamowita wygoda. Rowery doskonale sprawdzają się nie tylko podczas wycieczek poza miasto, lecz także w codziennym życiu, np. podczas jazdy po centrum dużego miasta, kiedy zależy nam na uniknięciu męczących korków. A jak jazda na rowerze wpływa na zdrowie? Tutaj można wymienić kolejne zalety! Nie ma nic lepszego dla poprawy samopoczucia niż przejażdżka rowerem w ramach górskiej wycieczki czy po prostu dojazdu do pracy. Dzięki regularnej jeździe poprawia się również kondycja organizmu oraz ogólny stan zdrowia. Jeśli nadal wahasz się nad zakupem wymarzonego roweru, nie czekaj! Odwiedź sklep stacjonarny firmy CAR-BIKE w Gnieźnie lub nasz sklep internetowy i wybierz najlepszy model roweru dla siebie. 

Profesjonalne rowery MTB – uwielbiane przez miłośników sportu i wycieczek

Rowery górskie profesjonalne są zaprojektowane tak, aby poradzić sobie nawet w najtrudniejszych i najbardziej wymagających warunkach. Można nimi bez problemu poruszać się po leśnych ścieżkach, szlakach, a nawet specjalnych torach przeszkód. Wyróżniają się solidną konstrukcją oraz mocnymi kołami, którym niestraszne są kamienie, skały, wystające konary drzew, czy inne naturalne przeszkody. Rowery MTB powinny zapewnić przede wszystkim dobrą przyczepność, z tego względu są one nieco cięższe niż inne rodzaje jednośladów. Nie stanowi to jednak żadnej przeszkody, a wręcz przeciwnie – gwarantuje poczucie bezpieczeństwa i komfortu jazdy.

Pierwszy rower MTB – krok w stronę przygody

Wbrew pozorom Mountain Biking to dość młoda dyscyplina, która tak naprawdę dopiero się rozwija. Po raz pierwszy rower w sporcie pojawił się w latach 30. ubiegłego wieku, lecz na debiut rowerów przeznaczonych do górskiej jazdy trzeba było poczekać jeszcze około 40 lat. Pierwsze konstrukcje MTB powstały w Kalifornii, a za ich opracowanie odpowiedzialny był niejaki Gary Fisher. Wszystko rozpoczęło się od momentu, w którym postanowił on założyć własną firmę zajmującą się produkcją i sprzedażą gotowych już rozwiązań.

Opracowanie rowerów MTB było prawdziwym przełomem w historii kolarstwa. Wraz ze wzrostem popularności rowerów górskich, powstawało coraz więcej dyscyplin freeridowych począwszy od klasycznego XC, aż po downhill czy dirt. Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Dzisiaj przygotowywane są specjalne trasy dla miłośników sportowych wyczynów. Na terenie całej Polski powstają liczne bikeparki i tzw. trasy singletrack. Dzięki temu miłośnicy adrenaliny i sportowych wyzwań mają wiele możliwości. 

MTB rower – rodzaje i charakterystyka 

Na rynku znaleźć można wiele rodzajów rowerów MTB. Profesjonalne rowery górskie obejmują szeroką grupę różnych typów, dlatego konieczne okazało się wprowadzenie odpowiedniego podziału. Jego znajomość z pewnością ułatwi wybór wymarzonego modelu. 

Rowery Enduro

Pierwsza grupa to tzw. rowery Enduro. Zostały one zaprojektowane z myślą o intensywnych przejażdżkach po górskich terenach. Rowery te ukierunkowane są na bardziej wymagający styl jazdy. Rowery MTB tego typu charakteryzują się wszechstronnością i niezwykle solidną konstrukcją. Posiadają stosunkowo krótką i sztywną ramę, regulowaną sztycę, a czasem również przednią przerzutkę. Waga rowerów Enduro zazwyczaj mieści się w przedziale od 12 do 16 kg. 

Rowery All Mountain

Rowery typu All Mountain mają najczęściej dodatkowe oznaczenie FS czyli full suspension. Oznacza to, że rower posiada pełne zawieszenie. Zarówno z przodu jak i z tyłu rower ma amortyzator, tłumiący drgania podczas jazdy po nierównościach.  Takie rowery wyróżniają się przede wszystkim ogromną wszechstronnością. Z tego względu z powodzeniem mogą być wykorzystywane do różnych zastosowań. Świetnie sprawdzą się zarówno podczas maratonów, jak i górskich wycieczek. Rowery All Mountain są lżejsze niż Enduro, lecz równie wytrzymałe. Charakteryzują się także bardzo dobrą amortyzacją, chroniącą przed różnorakimi wstrząsami. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza podczas jazdy po wyboistym terenie, który zazwyczaj spotykamy w górach.

Rowery FR

Rowery FR to kolejna istotna podgrupa w świecie rowerów górskich. Są to typowe rowery zjazdowe, szczególnie uwielbiane przez doświadczonych sportowców. Co ciekawe, konstrukcje tego typu służą wyłącznie do zjeżdżania, a to, co je wyróżnia to znaczna waga. Poszczególne modele mogą osiągać około 20 kg.

Rowery driftowe

Rowery driftowe to bardzo chętnie wybierane konstrukcje przez amatorów MTB. Są one stosunkowo tanie, lecz bardzo wytrzymałe. Ponadto oferują wiele możliwości – od zjazdów, aż po różnego rodzaju ewolucje rowerowe. To, co charakteryzuje rowery driftowe, to niewielka konstrukcja i mała waga.

Rowery Hardtail

Ostatnia grupa to tzw. rowery Hardtail, wyposażone w sztywną ramę i przedni amortyzator. Najpopularniejsza na rynku grupa rowerów MTB. Na konstrukcje tego typu w szczególności powinny postawić osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z Mountain Biking. Hardtaile to rowery przeznaczone do wielu zastosowań. Całą konstrukcję cechuje lekka i prosta budowa.

Jak zbudowany jest profesjonalny rower górski?

Rower górski zbudowany jest tak, aby sprostać wszystkim wymaganiom użytkowników. Jego konstrukcja musi zapewniać stabilność i bezpieczeństwo podczas przepraw po górskich ścieżkach, leśnych szlakach czy też specjalnych torach przeszkód. 

W rowerach MTB, podobnie jak w innych typach jednośladów, wyróżnić należy przede wszystkim ramę, koła, amortyzator i przerzutki. Rama to centralny element każdego jednośladu. Rowery górskie mają ramę o prostej budowie, niewielkiej masie i specjalnym wzmocnieniu. Ramy wykonane są najczęściej z aluminium lub z włókna węglowego nazywanego potocznie karbonem.

Jeśli chodzi o koła rowerów górskich, to co je wyróżnia, to przede wszystkim stosunkowo duża szerokość. Są one zazwyczaj grubsze i wzbogacone w specjalne końcówki, których zadaniem jest maksymalne zwiększenie przyczepności.

Kolejnym ważnym elementem w każdym rowerze MTB, są oczywiście przerzutki, których podstawowym zadaniem jest dostosowanie tarczy koła do rodzaju pokonywanej trasy. Działanie przerzutek w głównej mierze opiera się na naprężonych linkach, które poprzez naciśnięcie na manetce kierownicy, umożliwiają zmianę tarczy koła.

Rowery XC, czyli kilka słów o kolarstwie cross-country

XC to jedna z wielu odmian kolarstwa górskiego. Czym się charakteryzuje ta kategoria? Celem zawodników jest dojechanie do mety przed innymi. Można więc powiedzieć, że są to pewnego rodzaju górskie wyścigi – nie liczą się żadne triki czy inne spektakularne wyczyny rowerowe, a jedynie czas pokonania danej trasy.

XC, czyli inaczej cross-country, to bardzo wyczerpujący sport, który wymaga od zawodników wielu umiejętności. Liczy się przede wszystkim szybkość, a więc i doskonała kondycja fizyczna. Niebagatelne znaczenie w osiągach sportowców ma również sama konstrukcja jednośladu. Z tego względu rowery XC nieco różnią się od standardowych rowerów górskich dla amatorów. To, co charakteryzuje rower cross-country, to możliwość osiągania ponadprzeciętnych prędkości. A wszystko to za sprawą efektywnego przenoszenie mocy na napęd.

Ile powinien ważyć rower XC?

Osiąganie zawrotnych prędkości na rowerach XC możliwe jest dzięki odpowiednio dobranej masie. Konstrukcje przeznaczone do dyscypliny cross-country cechują się niską wagą, zazwyczaj znacznie mniejszą niż w przypadku innych typów rowerów MTB. Najlepszym wyborem zawodników, którym zależy na znakomitych osiągach, będą modele z ramą karbonową, która pozbawiona jest wszelkich zbędnych i obciążających dodatków.

Odpowiednia geometria kluczem do sukcesu

W rowerach cross-country liczy się także odpowiednia geometria. Konstrukcje XC umożliwiają łatwe przenoszenie ciężaru na przednie koło, co jest niezwykle kluczowe podczas wszelkich podjazdów. Przekłada się to również na lepszą przyczepność jednośladu do podłoża. Sama jazda rowerem XC nie należy do najprzyjemniejszych, warto jednak zaznaczyć, że zadaniem rowerów tego typu nie jest zapewnienie komfortu, lecz możliwie najlepszych osiągów. 

Kierownica cross-country – sterowanie przednim kołem

Kolejny ważny element, czyli kierownica. W dyscyplinie cross-country bardzo ważne jest skuteczne manewrowanie przednim kołem, z tego względu rowery XC muszą charakteryzować się dużą zwinnością, zwrotnością i łatwością sterowania.

Rowery XC – full suspension czy hardtail?

Rowery XC można podzielić na dwie podstawowe kategorie: full suspension oraz hardtail. Rowery full MTB opierają się na pełnym zawieszeniu. Wyposażone są w amortyzator z przodu i damper z tyłu. Taka konstrukcja zapewnia świetne minimalizowanie wszelkich wstrząsów, z tego względu rower cross-country full suspension doskonale sprawdzi się zarówno w terenie, jak i specjalnie przygotowanych bikeparkach. Rowery MTB full suspension zaprojektowane zostały z myślą o sportowcach poszukujących mocnych wrażeń i niezapomnianej adrenaliny. Jednoślady tego typu to gwarancja naprawdę dużych prędkości i wielu innych możliwości na trasie.

Hardtaile natomiast cechują się prostą i bardzo sztywną konstrukcją, która zapewnia niesamowitą stabilność, pewne prowadzenie i ogromną wytrzymałość. W przeciwieństwie do rowerów full suspension wyposażone są one jedynie w częściową amortyzację, która umiejscowiona jest w przedniej części jednośladu. Rowery typu hardtail to świetna propozycja dla początkujących zawodników, którzy jeszcze nie wiedzą, którą ścieżkę rozwoju wybrać.

Bianchi – włoski producent rowerów górskich 

W CAR-BIKE możemy pochwalić się bogatą ofertą rowerów górskich MTB od włoskiego producenta Bianchi. Marka istnieje na rynku już od 1885 roku, zatem może poszczycić się ponadprzeciętnym doświadczeniem i znajomością branży. Rowery Bianchi są obecnie uznawane za jedne z najlepszych i najbardziej prestiżowych na rynku. 

W ofercie posiadamy wiele modeli rowerów górskich Bianchi, które wyróżniają się niezawodnością i ogromną trwałością bez względu na panujące warunki na trasie. Dysponujemy głównie wysokiej klasy hardtailami, które doskonale sprawdzą się w wielu różnych zastosowaniach. 

Bianchi Magma – świetny wybór dla niezdecydowanych

Bianchi Magma to jeden z najchętniej wybieranych modeli rowerów górskich dostępnych w naszym sklepie. Jest to propozycja dla wszystkich osób, które dopiero co zaczynają swoją przygodę z Mountain Biking i jeszcze nie potrafią określić, jak będzie wyglądała ich dalsza ścieżka rozwoju. Bianchi Magma to świetny rower, który ma dużo do zaoferowania. Cechuje go ogromna uniwersalność i wszechstronność, dlatego też wielu osobom na pewno przypadnie do gustu. Występuje w kilku wersjach, różniących się zamontowanym osprzętem i amortyzatorem. Najtańsza wersja Bianchi Magma wyposażona jest w osprzęt Shimano Alivio. Napęd roweru ma 2 przełożenia z przodu i 9 przełożeń na tylnej przerzutce. Najlepsza i najdroższa wersja Bianchi Magma wyposażona jest w osprzęt Shimano Deore z jednym przełożeniem z przodu i 12 przełożeniami na tylnej przerzutce. Wszystkie modele Bianchi Magma mają hydrauliczne hamulce tarczowe i koła w rozmiarze 29 cali.

Bianchi Nitron - czyli nowoczesny hardtail z karbonową ramą

Szczególnym uznaniem wśród klientów naszego sklepu cieszy się Bianchi Nitron. Jest to nowoczesny hardtail, wyróżniający się ponadprzeciętną stylistyką i właściwościami wytrzymałościowymi. Bianchi Nitron to rower z linkami poprowadzonymi wewnątrz ramy, karbonową ramą i typowo sportową geometrią. Rower wyposażony jest w osprzęt Shimano z 1x12 przełożeniami, dobry amortyzator powietrzny Rock Shox,  hydrauliczne hamulce tarczowe i koła w rozmiarze 29 cali. Rower występuje w trzech wersjach, różniących się zastosowanym osprzętem Shimano, amortyzatorami i kołami.

Pamiętaj, że w sklepie CAR-BIKE istnieje możliwość zakupu profesjonalnego roweru na raty. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na ten temat, zapraszamy do kontaktu telefonicznego w godzinach pracy sklepu od 9:00 do 17:00.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru górskiego? 

Współczesne rowery górskie to wyspecjalizowane konstrukcje, doskonale przystosowane do jazdy po wymagającym terenie. Decydując się na zakup takiego jednośladu, wcześniej należy jasno określić swoje potrzeby i wymagania, a także ujednolicić docelowe przeznaczenie. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów rowerów MTB, które różnią się od siebie pod wieloma względami. Niektóre z nich przeznaczone są dla amatorów, z kolei inne dla profesjonalnych zawodników. Część rowerów lepiej sprawdzi się podczas zjazdów, natomiast inne będą mogły pochwalić się większą uniwersalnością. Ostateczny wybór powinien być więc uzależniony od tego, w jakich okolicznościach będziemy korzystać z roweru, ponieważ rodzina MTB jest niezwykle szeroka i obejmuje wiele konstrukcji o zupełnie różnych zastosowaniach.

Poza zastosowaniem warto również zastanowić się nad samą budową roweru. W konstrukcjach MTB niebywale ważna jest jakość wykonania, która przekłada się na wytrzymałość roweru i jego możliwości. Tereny górskie zazwyczaj bywają bardzo wymagające i to nie tylko pod kątem umiejętności zawodników, lecz także samego jednośladu. Wyboista nawierzchnia, dziury, skały, kamienie czy wystające korzenie to tylko niektóre z przeszkód, z którymi musi mierzyć się nasz rower. Dlatego tak ważna jest solidna i wytrzymała konstrukcja, której niestraszne będą wszelkie przeciwności. 

W sklepie CAR-BIKE znajdziesz wyłącznie produkty z najwyższej półki. Oferujemy profesjonalne rowery górskie do wielu zastosowań, które wyróżniają się znakomitym stosunkiem ceny do jakości. W ofercie posiadamy rowery od topowych producentów, takich jak m.in. Bianchi, KTM czy Trek. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem. Z pewnością znajdziesz u nas swój wymarzony model. 

MTB – rower, buty i akcesoria

Rozpoczynając swoją przygodę z dyscypliną MTB, warto wyposażyć się nie tylko w odpowiedni rower, choć jest on najważniejszy. Właściwe buty i niezbędne akcesoria są także bardzo istotne. Sprawią one, że ergonomia jazdy będzie na znacznie wyższym poziomie.

Wiele osób zastanawia się, jakie powinny być dobre buty do MTB. Przede wszystkim muszą one charakteryzować się lekkością, tak, aby nie obciążać dodatkowo stóp sportowca. Ważne jest również to, aby wyposażone były w dostatecznie grubą podeszwę, zapewniającą dobrą przyczepność do podłoża, które w warunkach górskich może być naprawdę zróżnicowane.

W sklepie CAR-BIKE znajdziesz profesjonalne modele butów MTB od japońskiego producenta Shimano. Jest to lekkie i wysokowydajne obuwie klasy XC, które zapewnia komfortowe dopasowanie, lepszą oddychalność, efektywne przenoszenie mocy, dobrą przyczepność i znakomite odprowadzanie błota. Oferujemy również różnego rodzaju akcesoria rowerowe – od odżywek i bidonów, po kaski i profesjonalną odzież ochronną. 

Przerzutki Shimano – profesjonalny osprzęt od japońskiego producenta

Profesjonalne rowery górskie dostępne w naszym sklepie, w większości wyposażone są w osprzęt Shimano. To japońskie przedsiębiorstwo, założone w 1921 roku, a obecnie jeden z największych producentów części rowerowych na całym świecie.

Osprzęt  stanowią niezwykle ważny element w każdym rowerze, dlatego warto postawić na ten, o najlepszej jakości. Shimano to japońska marka, od wielu lat są doceniana przez miłośników Mountain Biking. Użytkownicy doceniają niezawodność części Shimano, jego świetne właściwości, parametry techniczne oraz bardzo długą żywotność.

Shimano produkuje kilka grup osprzętu, różniących się między sobą ilością przełożeń, wytrzymałością, przeznaczeniem i oczywiście zróżnicowaną ceną. Najtańsze grupy osprzetu przeznaczone są do rowerów rekreacyjnych miejskich i MTB a z tych najdroższych korzystają wyczynowi zawodnicy i ambitni amatorzy. Producent w swojej ofercie posiada m.in.:

  • Shimano Tourney, Acera, Alivio – grupy osprzętu dostosowane do rekreacyjnych odmian rowerów miejskich i MTB,
  • Shimano Deore – grupa osprzętu dedykowana dla rowerów górskich, dla amatorów lubiących sportową jazdę.
  • Shimano SLX i Deore XT – seria skierowana do profesjonalnych sportowców i amatorów Mountain Biking. Osprzęt znakomicie nadający się do sportowego treningu i startów w zawodach i maratonach MTB.
  • Shimano XTR – profesjonalny osprzęt sportowy. W taką grupę osprzętu wyposażone są najdroższe, karbonowe rowery.

 

Rower górski – jakie hamulce sprawdzą się najlepiej?

Kolejny ważny element w każdym jednośladzie, czyli hamulce. Jakie powinny być w rowerze górskim? To pytanie zadaje sobie wielu sportowców, zacznijmy jednak od tego, jakie typy najczęściej można spotkać w rowerach MTB.

Hamulce V-brake

V-brake to hamulce szczękowe, które najczęściej można spotkać w starszych modelach MTB o prostszej budowie. Jest to rozwiązanie dość popularne, ale przede wszystkim proste w obsłudze i niezwykle uniwersalne. Przeznaczone są do amatorskiej jazdy, w której liczy się niski koszt zakupu, łatwy montaż, czy regulacja.

Hamulce tarczowe

Hamulce tarczowe to bardzo szeroka grupa, do której należy wiele podtypów, różniących się od siebie budową czy przeznaczeniem. Ogólnie rzecz biorąc, hamulce tarczowe składają się z dwóch podstawowych elementów, a mianowicie tarczy i klocków. Tarcza jest na stałe przymocowana do piasty koła, a nacisk na nią wywierają klocki w zacisku. Szukając profesjonalnego roweru, najczęściej spotkać będzie można hamulce tarczowe mechaniczne i hydrauliczne. To te drugie montowane są w rowerach górskich – zapewniają znakomitą siłę hamowania oraz modulację, czyli dobór odpowiedniej siły do warunków i potrzeb. Hamulce tarczowe to gwarancja niezawodności i pewnego działania nawet w najtrudniejszych warunkach.

Jakie hamulce wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, jakie hamulce najlepiej sprawdzą się w Twoim rowerze MTB, odpowiedź jest prosta. Postaw na hamulce tarczowe! Jest to pewna konstrukcja o dużych możliwościach, która zapewni Ci pewność i maksymalne bezpieczeństwo. W dyscyplinie, jaką jest Mountain Biking, szczególne znaczenie ma duża siła hamowania, a więc mocne zaciski hydrauliczne i duże tarcze. Przed wyborem osprzętu warto więc zwrócić uwagę na parametry techniczne, zalecenia producentów i ogólne przeznaczenie produktu. Powinien zainteresować nas również rodzaj mocowania tarczy (IS lub Centerlock) oraz materiał, z jakiego wykonane zostały klocki hamulcowe. Na rynku znaleźć można m.in. klocki organiczne, metaliczne i półmetaliczne. Te pierwsze to gwarancja cichej jazdy, z kolei metaliczne zapewniają bardzo dużą siłę hamowania.

Profesjonalne rowery MTB i nie tylko w sklepie CAR-BIKE

CAR-BIKE to firma zajmująca się sprzedażą profesjonalnych rowerów szosowych, triathlonowych, gravelowych i górskich MTB. Oferowane produkty to znakomite rowery przeznaczone do zastosowań amatorskich, jak i wyczynowego sportu. Nasz asortyment obejmuje rowery fabrycznie nowe, a także rowery powystawowe i rowery używane. Każdy wybierze u nas rower w odpowiedniej dla siebie cenie.

CAR-BIKE może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w sprzedaży rowerów górskich MTB. Dzięki regularnym konsultacjom z klubami sportowymi doskonale rozumiemy potrzeby klientów i potrafimy dostosować się do dynamicznie zmieniającego się rynku.

W CAR-BIKE oferujemy rowery od najlepszych producentów z całego świata. Sprzedajemy rowery szosowe, rowery gravelowe, rowery  MTB, rowery fitness, rowery miejskie i rowery elektryczne. Mamy w ofercie rowery marki Bianchi, Colnago, Pinarello, Wilier Triestina, Specialized, KTM, Scott, Trek, BMC, Giant, Merida, Orbea, Ridley, Cube, Focus, Merida, Cannondale, Bottecchia, Fuji,  i inne.

Jeśli szukasz wymarzonego roweru, to firma CAR-BIKE jest bardzo dobrym sklepem, do którego trafiłeś.  Świadczymy pełen zakres usług, obejmujących fachowe doradztwo i pomoc przy wyborze grupy sprzętowej, konkretnego modelu czy dodatkowego wyposażenia. To, co nas wyróżnia, to profesjonalne i indywidualne podejście do każdego klienta. Serdecznie zapraszamy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl